poniedziałek, 10 lutego 2014

Christopher Hope "Odrębne światy"

Christopher Hope, Odrębne światy, Okres ochronny na czarownice, Carmaniola

Georges Gasté ( 1869-1910) Źródło: Wikimedia
Ciemniejszy odcień bieli

Christopher Hope urodził się w 1944 w Południowej Afryce, a od 1975 r. żyje i tworzy w Londynie. „Odrębne światy” to jego pierwsza powieść, będąca satyrą na apartheid, powstała już na emigracji. W Południowej Afryce powieść ta została zakazana, a jednocześnie Hope otrzymał za nią w 1981 r. nagrodę David Higham Prize for Fiction.

Akcja powieści toczy się Południowej Afryce, w czasie gdy królował system apartheidu, a bohaterem jest 17-letni biały chłopiec – Harry Moto, którego natura obdarzyła nieco ciemniejszą skórą, kręconymi, czarnymi włosami, a splot okoliczności wypchnął poza obręb życia własnej rasy w tym kraju.

Jest to powieść w formie pamiętnika, w którym Harry opisuje swoje dzieje i otaczający go świat – świat, który oszalał i w którym absurd goni za absurdem. A jednak Harry opisuje ten świat jako coś zupełnie naturalnego, nie wydaje mu się on dziwny, bo jest po prostu otaczającą go rzeczywistością. 

Pochłonęłam tę książkę jednym tchem, cały czas powtarzając sobie: to przecież niemożliwe... I trudno mi było w pierwszej chwili ocenić, które z opisywanych historii są wytworem wyobraźni autora, a które faktem historycznym, bo w tej powieści fikcja literacka ściera się z rzeczywistością w walce o prawo do absurdu. Która z nich wydaje się bardziej nierealna? Gdzie i czy jest granica pomiędzy fantazją a rzeczywistością, jeśli wydarzenia autentyczne przerastają naszą wyobraźnię?

Uważam, że książka jest warta polecenia nie tylko jako pasjonująca opowieść lub jako fragment historii współczesnej Afryki widzianej oczami jej mieszkańca, ale przede wszystkim jako przyczynek do zastanowienia, jak wiele z otaczającej nas rzeczywistości nosi znamiona szaleństwa, które przyjmujemy jako coś zupełnie naturalnego, bo jest naszą codziennością, a co z pewnej perspektywy wydawać się może majaczeniami chorego umysłu.

- - -
Christopher Hope, Odrębne światy, Okres ochronny na czarownice, Carmaniola
Christopher Hope "Odrębne światy"
Christopher Hope "Odrębne światy", przeł. Agnieszka Kuc, Rebis, 1992.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz