![]() |
Virginia Woolf in 1902 by George Charles Beresford |
Niezwykłe życie niezwykłych kobiet
Sięgnęłam po książkę Jane Dunn po przeczytaniu „Do latarni morskiej” Virginii Woolf, która wzbudziła we mnie pewien dysonans i niezrozumienie. I choć książka ta nie rozwiała wszystkich narosłych we mnie wątpliwości, to jednak pozwoliła zrozumieć wiele i mam nadzieję, że wpłynie pozytywnie na dalsze moje spotkania z twórczością tej pisarki.
Jane Dunn połączyła w jedno biografie Virginii Woolf i Vanessy Bell – pomysł moim zdaniem doskonały, bowiem wobec tak silnego związku między siostrami żaden biograf nie byłby w stanie przedstawić prawdziwego oblicza Virginii czy Vanessy, omijając wizerunek siostry. Życie każdej z sióstr nosiło w sobie tak głębokie piętno życia drugiej, że tylko ukazanie ich obu jednocześnie umożliwia zrozumienie zaszłości w życiu tej drugiej. Tylko takie przedstawienie pozwala także, wg mnie, zrozumieć lepiej twórczość Virginii, która była nierozerwalnie związana z jej i jej bliskich życiem codziennym. Vanessa była wielekroć inspiracją (a także pierwowzorem) dla stworzonych przez Virginię bohaterów, tak jak Virginia była wielokrotnie modelem portretów Vanessy.
![]() |
"The Red Dress" by Vanessa Bell (1929) |
Dodatkowym atutem tej książki jest zamieszczenie w niej fotografii oraz, co bardzo wg mnie istotne przy przedstawianiu postaci malarza, reprodukcji obrazów i projektów obwolut do książek Virginii wykonanych przez Vanessę. Reprodukcje są, co prawda, czarno-białe, ale jako takie, doskonale właśnie komponują się z czarno-białymi fotografiami.
To doskonała lektura dla wszystkich ciekawych niezwykłego życia niezwykłych ludzi, a w szczególności dla zainteresowanych twórczością Virginii Woolf i Vanessy Bell.
![]() |
Jane Dunn
"Virginia Woolf i Vanessa Bell" |
- - -
Jane Dunn, "Virginia Woolf i Vanessa Bell: Sekretny układ", przeł. Paweł Łopatka, Wydawnictwo Literackie, 2004
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz