Lekturowe żądzeEdmund de Waal - "Biały szlak. Podróż przez świat porcelany"Edmund de Waal, znany brytyjski ceramik i pisarz, zabiera czytelnika w intymną podróż tropem porcelany, wielkiej fascynacji swojego życia. Aby poznać tajemnice „białego złota”, początkowo planuje odwiedzić „trzy białe wzgórza”: w Chinach, Niemczech i Anglii. Z czasem jego poszukiwania zmieniają się w podróż dookoła świata, podczas której artysta odwiedza nie tylko warsztaty i fabryki, ale także komnaty alchemików; poznaje nie tylko losy filiżanek i porcelanowych figurek, lecz również dzieje ludzkich namiętności, pragnienia bogactwa, doskonałości i czystości. Czytaj dalej: Wydawnictwo Czarne.

Edmund de Waal - "Zając o bursztynowych oczach"

Zając o bursztynowych oczach to niezwykła synteza powieści detektywistycznej, rodzinnych wspomnień i wykładu z historii sztuki. Odziedziczywszy po wujecznym dziadku wyjątkowy zbiór 264 maleńkich japońskich figurek, autor rozpoczyna pasjonujące śledztwo. Zgłębiając historię tej szczególnej kolekcji, poznaje dzieje swoich przodków — kilku pokoleń arystokratycznej rodziny Ephrussich. Nurtuje go pytanie, jak to się stało, że z całej ogromnej fortuny właśnie te drobne i kruche przedmioty przetrwały kataklizmy XX wieku. Czytaj dalej: Wydawnictwo Czarne
  Günday Hakan - "Mało" 

"Mało" to opowieść o chłopcu i dziewczynce, których pozornie nic nie łączy. To opowieść o Derdzie – córce strażnika wsi, która mając jedenaście lat zostaje wydana za mąż za syna szejka muzułmańskiego bractwa oraz Derdzie – będącym w tym samym wieku chłopcu – synu skazanego za rozbój na karę więzienia przestępcy. To opowieść o tym jak, przez czterdzieści lat życie przygotowało na siebie tych dwoje ociosując je wszelkimi rodzajami przemocy, by ostatecznie je ze sobą połączyć. To opowieść o tym, co było im pisane. Sonia DragaLyonel Trouillot - "Niedziela, 4 stycznia" 

Słoneczny poranek. Lucien wychodzi z domu, by wziąć udział w antyrządowej manifestacji. Myśli o matce, która została w wiosce, o Cudzoziemce, która przyjechała napisać kolejny reportaż na temat biednego kraju, o młodszym bracie, który wierzy tylko w siłę.

Wielość głosów oraz spojrzeń i – jedność miejsca: Port-au-Prince, stolica Haiti. Z sekwencji nakładających się obrazów wyłania się historia kilku ludzkich losów i wizja pękniętego kraju, w którym współistnieją upokorzenie i duma, nędza i marzenia o wolności, przemoc i piękno.

Powieść, napisana w geście sprzeciwu po krwawo stłumionych demonstracjach przeciw reżimowi Aristide’a i dedykowana ich uczestnikom, ukazuje dziś swą uniwersalną moc. Czytaj dalej: Karakter

2 komentarze:

 1. Widzę, że powstał ciekawy nowy dział! Zwłaszcza ciekawi mnie nieznana mi Higuchi. A "Jeżozwierz" przypomina mi o kałamarnicy Jalo, która jednak jeszcze musi trochę poczekać, bo teraz na innej fali płynę, prekolumbijskiej.

  A wiesz, że podobno w tym roku ma ukazać się polski przekład "Masnawi" Rumiego? Ostrożnie, pożądanie! Ale opamiętuję się. Takie dzikie żądze bywają zwodnicze. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój schowek biblionetkowy pęka w szwach a to są dopiero zapowiedzi i boję się, że o nich zapomnę. ;) "Kot" już zdobyty, Higuchi wygląda na książkę, którą też będę chciała mieć na półce, a Mabanckou jestem wierna od samego początku i czekam przytupując na wydanie jego kolejnej powieści.

   Zapowiedź "Masnawi" widziałam, chyba trafiła do schowka. Tak, żądze bywają zwodnicze, ale za to jakie przyjemne. ;)

   Usuń